Tournament Champions Page

Summer Slam 2016 Champions and Runner ups

  • 4th grade Champions: Team 0 – 0 over Team.
  • 5th grade ChampionsTeam 0 – 0 over Team.
  • 6th grade Champions:  Team 0 – 0 over Team.
  • 7th grade White Champions: Team 0 – 0 over Team.
  • 7th grade-Green Champions: Team 0 – 0 over Team.
  • 8th grade Champions: Team 0 – 0 over Team.
  • 9th grade White Champions: Team 0 – 0 over Team.
  • 10th Champions: Team 0 – 0 over Team.

Metro Classic 2016 Champions and Runner ups

  • 4th grade Champions: WHC Force 27 – 24 over WVEP Warriors
  • 5th grade Champions: Columbia Ravens White  43 – 38 over McLaughin Dream Chasers Black
  • 6th grade Champions: MD Sharks 52 – 46 over McLaughlin Dream Chasers
  • 7th grade White Champions: Mt Royal 50 – 48 over HC Elite white
  • 7th grade-Green Champions: HC Elite Green  49 – 31 over Team Attack
  • 8th grade Champions: HC Elite  43 – 35 over Maryland Kings
  • 9th grade White Champions: HC Elite 2019 49 – 40 over Laurel Lakers
  • Varsity Champions: Wilmington Wildcats 58 – 52 over MYBA Wildcats.

Spring Fling 2016 Champions and Runner ups

  • 4th grade Champions: MADE Elite 51 – 35 over MD Sting.
  • 5th grade Champions: Ravens White 5th 41 – 35 over Ravens Black
  • 6th grade Champions: Team Thrill 75 – 33 over MADE Basketball.
  • 7th grade Gold Champions: PA Rens 52 – 44 over DMV Stags.
  • 7th grade-Silver Champions: CBSA Hoyas 38 – 48 over HC Elite White.
  • 8th grade Gold Champions: HC Elite 56 – 35 over MD Playmakers.
  • 8th grade Silver Champions:  Maryland Kings 33 – 21 over CBSA Hoyas.
  • 9th grade Gold Champions: CBSA Hoyas 51 – 32 over Laurel Lakers.
  • 9th grade Silver Champions: BP Cyclones 54 – 53 over South River Shooters.
  • 10th grade Gold Champions: HC Elite 46 – 37 over Team Dedication.
  • 11th grade Gold Champions: HC Elite  48 – 40 over S River Shooters.

March Madness 2016 Champions and Runner ups

  • 3rd grade Champions: TEAM RUSH 34 – 28 over MADISON
    4th grade Champions: Madison 30 – 24 over Team Melo
  • 5th grade Champions: Ravens 5th 42 – 26 over 1 Up Warriors
  • 6th grade Champions: Randallstown Running Rebels 44 – 31 over MD Playmakers
  • 7th grade White Champions: MD Finest 52 – 37 over HC Elite white
  • 7th grade-Green Champions: Sharks Red 33 – 32 overRavens Black
  • 8th grade Champions: Madison 52 – 42 over HC Elite white
  • 9th grade White Champions: Balt United Red 57 – 52 over AA Ballhawks
  • HS Champions: Franklin Force 10th 56 – 54 over Team Sizzle

Ballin’ in the Fall:  Rickey Knight Memorial 2015.
• 4th grade Champion: WHC Force 27 – 24 over Stealth
• 5th grade Champion:  Savage, 36 – 26 over MADE
• 6th grade Champion: WHC Force Black, 38 – 31 over MD Sharks
• 7th grade Green Champion: DMV Stags, 60 – 39 over HC Elite Green
• 7th grade Champion Blue/White: Monocacy 44-36 over Savage
• 8th grade Green Champion, Pikesville: 45 – 38 over Ravens – Swartz
• 8th grade White Champion:  Mt View 52 – 41 over Glenwood

 

Summer Showdown 2015.
11U Champions: Sharks 44 – 27 over WV Lights Out
12U Champions: HC Elite 60-29 over Team Attack
13U Champions: NOVA 94 Feet Orange 38 – 29 over Central MD Shockers
14U Champions: Severn Elite 56 – 27 over HC Elite – Michelotti
15U Champions: Fairfax Stars 48 – 43 over Carroll Basketball Club
16U Champions: Millersville Blue Devils 57-44 over Loudon Xtreme
17U Champions: HC Elite 64 – 49 over Hoop Guru

Metro Classic 2015.
9U Champions WVEP Warriors over HC Elite
10U Champions Randalstown Running Rebels over Sharks
12U Champions:  HC Elite White over BMore’s Finest
13U Champions:  HC Elite over Ravens
14U Champions: Ravens – Paugh over HC Elite – Phillips
15U Champions: Crusader Nation over MD 3D – Gielin
16U Champions:  Crusader Nation vs HC Elite – Tringali
17U Champions:  HC Elite over Crusader Nation 57-54.

Spring Fling 2015.
9U Champions – HC Elite 36 – 32 over Baltimore Supreme
11U Champions – MD Playmakers 50-42 over MADE Basketball.
12U Champions – MD Playmaker Red 48 -32 over MD Playmaker Black.
13U Champions All City 34 – 30 over Carroll B-ball.
14U Black Div Champions – Ravens Chamblee 51-46 over Hoopmasters
14U White-Green Champions – DC Premier 44-30 over HC Elite – Hollwedel.
15U Champions – Severn Elite 43-30 over Team Dedication .
16U Champions – Advanced Hoops 56-42 over HC Elite Tringali

March Madness 2015.
9U Champions – Madison Bucs  22 – 15  over Sharks
11U Champions – Team Ultimate 59 – 51 over WDBA
12U Champions – VA Hurricanes 48 – 38 over HC Elite Green
13U Champions – HC Elite 48 – 37 over Southern MD Heat
14U Champions – Columbia Ravens 47 – 41 OT over HC Elite – Phillips.
15U Champions – Team Dedication 35 – 31  over Columbia Ravens.
16U Champions – HC Elite Tringali  54 – 53  over  HC Elite – Eudell.
17U Champions  – HC Elite White 68 – 50  over Lake Shore.

Ballin’ in the Fall – Ricky Knight Memorial 2014.
3rd Grade Champion: Madison Bucs  19 – 11 over Sharks Red.
4th Grade Champion: MADE Elite 29 – 26 over D1SA Spartans.
5th Grade Champion: MD 3D  38 – 35 over Baltimore Elite.
6th Grade Champion:  HC Elite – White Score 39 – 31 over Ravens.
7th Grade Gold Champions:  HC Elite Score 36 – 20 over Olney Shockers.
7th Grade Red – White – Blue Division
Semi Final 1, Ellicott Mills MS over Mt View MS
Semi Final 2, Clarksville MS over Monocacy MS
7th Grade Blue-White Champions:  Ellicott Mills MS  39 – 35 over Clarksville MS.
8th Grade Gold Champions:  HC Elite – Phillips 44 – 26 over Running Raptors.
8th Grade Blue – White Champion: Monocacy MS 60 – 33 over Howard United.

Summer Showdown 2014.
5th Grade Champions:  HC Elite vs Winchester Rising Stars.
6th Grade Champions:  HC Elite – Michelotti vs. CBSA Hoyas.
7th Grade Champions: MADE Elite vs HC Elite – Phillips.
8th Grade Champions:  HC Elite – Eudell vs Peake Terps.
9th Grade Champions:  Unfinished Business  over HC Elite Thai.
10th Grade Champions:  HC Elite Stefan 63-62 over HC Elite Clark.
11th Grade Champions: HC Elite DNap – 51 – 39 over S River Shooters.

Metro Showcase 2014.
3rd Grade Champion: Team Rush 32-18 over Sharks.
4th Grade Champion: Elite Coalition 52-27 over HC Elite.
5th Grade Champions: VA Hurricanes 44 – 27  over Elite Coalition.
6th Grade Champions: Dream Chasers 37 – 35  over HC Elite – Michelotti.
7th Grade Champions: Ravens – Paugh 39 – 29  over HC Elite Green.
8th Grade Champions: Crusader Nation 58 – 30  over MD Mustangs.
9th Gold Grade Champions Crusader Nation 58 – 38 over Liberty Basketball.
9th Grade Green/White Champions : Randallstown Running Rebels 57 – 55  over Dream Chasers.
10th Grade Champions : Crusader Nation 76 – 63  over HC Elite Clark.
11th Grade Champions: Crusader Nation 65 – 48  over HC Elite DNap

Spring Fling 2014.
5th Grade Champions:  HC Elite 42 – 36 over MD 3D.
6th Grade Champions:  HC Elite White 46 – 32 over HC Elite Green.
7th Grade White Champions: MD 3D 42 – 36  over HC Elite Hollwedel.
7th Grade Green Champions:  Randallstown Running Rebels 42 – 36 over Columbia Ravens Paugh.
8th Grade Champions:  Fairfax Stars 35 – 31  over MD Finest.
9th Grade Champions:  HC Elite Tringali  over Liberty Basketball.
10th Grade Champions:  HC Elite Stefan over HC Elite Clark.
11th Grade Champions:  HC Elite Stefan over AIP.

March Madness 2014.
3rd Grade Champion: MD 3D. 32 – 15  over Harundale Hornets
4th Grade Champion: HC Elite. 40 – 37  over Team Ultimate.
5th Grade Champion: HC Elite OMalley. 57- 55  over HC Elite Stefan.
6th Grade Champion: Team Silk. 53 – 42 over HC Elite Green.
7th Grade Champion: HC Elite Phillips. 36 – 30  over HC Elite Hollwedel.
8th Grade Champion: Team Future. 34-30 OT over HC Elite – Eudell.
9th Grade Champion: MD 3D. 54 – 32  over HC Elite – Tringali.
10th Grade Champion: HC Elite – Stefan. 62 – 55  over Uncommon Bulls.
11th Grade Champion: HC Sharks. 53- 52 (OT)  over MD 3D